Taijiquan jako qigong
Třetím důležitým aspektem taiji je qigong 氣功 (čchí kung).
Taijiquan rovná se qigong. Taijiquan je qigong v pohybu. Taijiquan je jednou z vysokých forem qigongu.
Qigong je druh cvičení, které napomáhá řádnému oběhu energie qi (čchí) v lidském těle a zajišťuje jeho správné a přirozené fungování. Abychom pochopili termín qigong 氣功 (čchí kung), musíme nejprve vědět, co je to qi 氣 (čchí).
Čchí je energie, přirozená síla, která prostupuje celým vesmírem a je zdrojem všeho života. Podle Knihy proměn existují tři druhy čchí, souhrnně nazývané San Cai 三才. Nebeská 天氣 (tianqi) , pozemská 地氣 (diqi) a lidská 人氣 (renqi).
Nebeská čchí je nejsilnější a tvoří ji síly vesmíru, jejichž působnosti je vystavena celá naše planeta (např. vesmírné a sluneční záření, přitažlivost měsíce, apod.)
Pozemská čchí absorbuje čchí nebeskou a je jí ovlivňována. (např. počasí, klima, zemský magnetismus, energetické linie na povrchu země, apod.)
Lidská čchí je pak ovlivňována jak nebeskou tak i pozemskou čchí. Do kategorie lidské čchí spadá čchí všech živých organismů na Zemi.
Slovo gong 功 (kung) je zkratkou slovního spojení gongfu 功夫 (kungfu), které vyjadřuje čas, trpělivost, energii a námahu vynaloženou a potřebnou ke zvládnutí nějakého úkolu, činnosti nebo umění.
Qigong je tedy dlouhodobé systematické studium a cvičení, jež se zabývá působením čchí na lidský organismus. Podle způsobu využití lze qigong rozdělit do několika kategorií: učenecký, lékařský, bojový, náboženský (taoistický, buddhistický).
Nejvýznamějším a nejdůležitějším qigongovým cvičením je cvičení taiji jako takového.
Vedle qigongu v pohybu, spadají do výuky i qigongová cvičení ve stoje na místě a jejich varianty v sedě a v leže.
Taijiquan napomáhá růstu a kultivaci vnitřní energie qi (čchí) a jejímu hladkému oběhu celým tělem. Vede tak k přirozenému zdraví, zpomaluje proces stárnutí a prodlužuje délku lidského života.